Klub Rodziców z Dziećmi do lat 3

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków miasta Krakowa 

Od października 2017 roku, przy wsparciu finansowym  Miasta Krakowa,  prowadzimy Klub Rodziców z Dziećmi do lat 3.

Celem projektu było utworzenie i prowadzenie  Klubu Rodziców z dziećmi do lat 3, w którym rodzice oraz osoby oczekujące na potomstwo mogą się spotykać, wymieniać doświadczenia, otrzymać wsparcie, zdobyć wiedzę, wzmocnić kompetencje rodzicielskie, rozwijać umiejętności dzieci oraz tworzyć nieformalne grupy wsparcia.

Dzięki działalności Klubu stworzono przyjazne warunki do dzielenia się doświadczeniami, problemami i dobrymi praktykami związanymi przede wszystkim z wychowywaniem dzieci. Klub prowadzi zajęcia edukacyjne a także zajęcia rozwijające umiejętności i zainteresowania dzieci i rodziców.

Zajęcia w Klubie Rodziców z dziećmi do lat 3 przeznaczone są dla dzieci w wieku do 3 lat oraz dla rodziców, w tym również oczekujących na urodzenie się dziecka.

Celem zajęć jest przygotowanie dzieci do bycia przedszkolakiem poprzez rozwinięcie umiejętności społecznych i psychomotorycznych. Dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych, tanecznych, plastycznych,  grają na prostych instrumentach, aktywnie słuchają muzyki. Rozwijają zdolności manualne, ćwiczą małą i dużą motorykę. Maluchy zaspokajają również potrzebę bycia w grupie rówieśniczej, uczą się współpracy, dzielenia się tym co posiadają i respektowania wspólnych zasad, a przy okazji dobrze się bawią i rozwijają swoje umiejętności. Zajęcia dla dzieci odbywają się w obecności rodziców, a także specjalnie dla rodziców i opiekunów dzieci. Dzięki tak prowadzonym zajęciom, rodzice mogą lepiej poznać swoje pociechy, oswajają się z myślą „odcięcia pępowiny”. Zaspokajają potrzebę wyjścia  z domu i spotkania się z innymi przy kawie lub herbacie oraz uczestniczenia w ciekawych spotkaniach i zajęciach.

  Od 1 lipca 2022 r. Klub Rodziców z dziećmi do lat 3 poszerzył działalność o dodatkową ofertę dla rodzin przybyłych po wybuchu wojny z Ukrainy. Codziennie (od poniedziałku do piątku) 3 godziny dedykowane są specjalnie dla tej grupy osób. W tym czasie Klub oferuje bezpłatną możliwość korzystania z sali zabaw (wyposażonej w zabawki i materiały edukacyjne) oraz organizację zajęć/warsztatów, spotkań, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Na miejscu dostępny jest do pomocy animator oraz zapewnione są także bezpłatne napoje – kawa, herbata i woda. Więcej informacji i harmonogram tutaj

Wśród zajęć dedykowanych dzieciom, oprócz swobodnej „Strefy zabawy” proponujemy:

 • Gimnastyka dla Smyka –  to zajęcia sportowo-ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej dla dzieci w wieku 1,5 – 3  lat z opiekunami. Głównym celem zajęć jest kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo – ruchowej, rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych, zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu dziecka, rozwijanie aktywności w zabawie i umiejętności współpracy z rówieśnikami, wprowadzenie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia, usprawnianie małej i dużej motoryki.
 • Plastyka dla smyka – to zajęcia rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie u dzieci w wieku 1,5 – 3  lat. Podczas zajęć wspólnie malujemy, rysujemy, wydzieramy, doklejamy, uczymy się nowych technik plastycznych, ale przede wszystkim dobrze się bawimy. Udział w zajęciach rozwija nie tylko sprawność manualną dziecka, ale również umiejętność wyrażania własnych uczuć i emocji. Zwiększa wrażliwość, ucząc i rozwijając umiejętność obserwacji, jak i analizy otaczającego nas świata, spostrzegania w nim różnorodności materiału faktury i struktury.
 • Sensoplastyka – to zajęcia rozwojowe, które polegają na wspieraniu samodzielności i kreatywności dzieci. Na zajęciach poznajemy otaczający nas świat poprzez połączenie silnych doznań dotykowych, wzrokowych, smakowych i słuchowych. Główną zaletą sensoplastyki jest to, że wykorzystujemy wyłącznie naturalne składniki, które najczęściej mamy zawsze pod ręką w kuchni, np. mąkę, sól, makaron, barwniki spożywcze. Dzięki temu dziecko może nie tylko bezpiecznie dotknąć, ale również spróbować każdego produktu. Zajęcia z sensoplastyki to również dobry czas na pogłębienie relacji między rodzicami/opiekunami biorącymi udział w zajęciach a dziećmi.
 • Artystyczne Poranki to zajęcia taneczno-ruchowe, plastyczne i muzyczne (dla dzieci od 1,5 do 3 lat). Tutaj wspomagamy rozwój i dajemy radość. Aktywnie słuchamy muzyki, wyrabiamy poczucie rytmu, uczymy się gry na prostych instrumentach. Pozwalamy palcom tworzyć. Zaspokajamy potrzebę ruchu i zabawy z rówieśnikami. W zajęciach towarzyszą nam rodzice.*
 • Muzykujące brzdące to zajęcia dla najmłodszych dzieci (od 0,5 do 1,5 roku). Tutaj królują instrumenty, ruch i dźwięki. Klaszczemy, tupiemy, stukamy, dzwonimy, a to wszystko pozwala odkrywać świat, poznawać własne możliwości i rozwijać ciekawość. Pomagają nam rodzice, a nad wszystkim czuwa wykwalifikowana kadra.*
 • Muzyka dla smyka to radosne i energetyczne spotkania z muzyką dla dzieci w wieku 1,5 – 3  lat z opiekunami, w czasie których dajemy maluchom możliwość w wyjątkowy sposób zanurzyć się w muzyce. Głównym celem zajęć jest rozbudzenie w dzieciach naturalnej kreatywności, twórczych zachowań, które uaktywniają się poprzez rytm, ruch, śpiew, aktywny odbiór muzyki. Oprócz tego, zajęcia są skarbnicą pomysłów dla rodziców na edukacyjną zabawę ze swoimi dziećmi oraz umacnianie wzajemnych więzi.
 • Logorytmika to połączenie terapii logopedycznej z rytmiką. Zajęcia oddziałują na sferę mowy, słuchową, słuchowo-ruchową i ruchową. Głównym celem jest przeciwdziałanie, korygowanie wad wymowy oraz zaburzeń słuchu, stymulowanie do sprawnego mówienia i myślenia- pamięć, emocje, harmonia, płynność ruchów. Wpływa na koncentrację, kształtuje mikro i makroruchy, rozwija słuch fonematyczny, pamięć i intelekt. Zabawy logorytmiczne obejmują ćwiczenia ruchowe, oddechowe i głosowe.

Dla Rodziców mamy propozycje różnorodnych zajęć:

 • Spotkania ze specjalistami  (dietetyk, psycholog, położna itp.) o różnorodnej tematyce
 • Warsztaty artystyczne (rękodzieło, decoupage) – zajęcia plastyczne przeznaczone dla rodziców, dobrane wg zainteresowań uczestników. Proponujemy szeroki wachlarz technik rękodzielniczych: od dekupażu, technik mixed mediowych, kursów biżuterii, haftu sutaszowego, quillingu, scrapbookingu, techniki pergaminowej przez techniki recyklingowe, filcowanie na mokro i sucho, fabric flower, aż po tworzenie dekoracji okazjonalnych, odnawiania i postarzania przedmiotów.*
 • Warsztaty  językowe (j. angielski – konwersatorium) – proponujemy chwilę oderwania się od obowiązków rodzicielskich i spędzenie czasu na zajęciach języka angielskiego. W kameralnej grupie i miłej atmosferze można przypomnieć sobie wiele zagadnień gramatycznych i leksykalnych oraz poszerzyć swoją wiedzę o nowe słownictwo, zwroty i konstrukcje. Część czasu poświęcamy także na konwersacje więc jest okazja aby porozmawiać oraz wyrazić swoje opinie i doświadczenia w języku angielskim.
 • Warsztaty szycia na maszynie – dla nieumiejących szyć – podstawy obsługi maszyny i wprowadzenie do nauki szycia, dla umiejących – szlifowanie umiejętności.  Naukę prowadzi wykwalifikowana krawcowa, która umiejętnie wprowadzi w tajniki kroju, szycia, zwężania, skracania, wszelkich przeróbek, a także projektowania, tworzenia form i wykończania.*
 • Fitness dla mam – to zajęcia ogólno – rozwojowe, których głównym celem są ćwiczenia angażujące wszystkie partie ciała. Na zajęciach wykorzystywane są ćwiczenia kształtujące sylwetkę, ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne. W czasie trwania zajęć Mamom mogą towarzyszyć dzieci, które ćwiczą razem z nimi (na tyle, na ile mają ochotę) lub bawią się przygotowanymi na sali zabawkami. Uczestnicząc w zajęciach mama dba o swoje zdrowie, samopoczucie i figurę,  nie musi rozstawać się ze swoim maleństwem, które chętnie spędza czas ze swoimi rówieśnikami.*
 • Seanse filmowe w pieluchach (swobodnie można obejrzeć ciekawe pozycje filmowe nie martwiąc się o dzieci)

*) nie dotyczy aktualnej edycji projektu

 

Skip to content